Тому наші клієнти нерідко звертаються до нас за допомогою в розблокуванні податкових накладних (ПН). Ми маємо солідний досвід і допоможемо як можна швидше і ефективніше вирішити цю проблему.
Питання розблокування податкових накладних регулюється Постановою КМУ від 11.12.2019 №1165 Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі – Постанова №1165) та Наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520 Про затвердження Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі – Наказ №520).
Чому ДПС блокує податкові накладні? Якщо одночасно податкова накладна не відповідає ознакам безумовної реєстрації, а платник податку відповідає хоча б одному критерію ризиковості або операція має хоча б один критерій ризиковості — так визначено в Постанові №1165. Процес блокування відбувається в автоматичному режимі через автоматизовану систему моніторингу критеріїв оцінки ризику (СМКОР). Система недосконала, і часто блокує податкові накладні, коли насправді немає жодних критеріїв ризиковості ані самої операції, ані ризиковості платника ПДВ. Але якщо вже блокування сталося, платнику ПДВ доведеться самостійно, або ж користуючись послугами юридичної компанії, пройти весь шлях по розблокуванню податкових накладних.
Порядок розблокування податкових накладних
Насамперед, необхідно уважно проаналізувати квитанцію, в якій зазначено причину зупинення реєстрації. Причини можуть бути різні, але якщо платник ПДВ попадає в перелік підприємств, що відповідають критеріям ризику (Постанова КМУ №1165), то всі його податкові накладні будуть автоматично заблоковані.
Наступним кроком буде надання пояснення для розблокування податкових накладних.
Пояснення для розблокування податкових накладних
В залежності від причини зупинення реєстрації податкової накладної, слід підготувати пояснення для розблокування податкових накладних та подати до комісії Державної податкової служби регіонального рівня.
Якщо причиною блокуванн є те, що платник ПДВ підпадає під один з критеріїв ризиковості платників податку – необхідно вивести підприємство з ризикових. Після отримання рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості, всі податкові накладні, які були складені за період, що не перевищує 180 календарних днів до дати рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості, підлягають розблокуванню в автоматичному режимі.
Якщо операція підпадає під один з критеріїв ризиковості – необхідно підготувати відповідне пояснення для розблокування податкових накладних, до якого долучити копії первинних документів згідно з переліком, що наведений в п.5 Наказу 520. Цей перелік не є вичерпним.
Строки подання пояснення для розблокування податкових накладних — 365 календарних днів, тобто 1 рік.
Обсяг файлів (не документів, а файлів): 100 шт.
Обсяг одного файлу: до 2 МБ.
Спосіб подання пояснення для розблокування податкових накладних: тільки в електронному вигляді (електронний кабінет/ Медок).
Зміст пояснень: лише по суті операції, яку визнано ризиковою. Не потрібно подавати зайві документи, які не стосуються операції. Слід максимально розтлумачити податківцям, в який спосіб відбувається операція.
Якщо заблоковано декілька ПН, які складені на одного отримувача на виконання одного і того самого договору або, якщо ПН містять однакові коди УКТЗЕД/ ДКПП, можна скласти одне пояснення для розблокування цих податкових накладних.
Після подачі пояснень для розблокування податкових накладних отримуємо один з документів:
- повідомлення про необхідність подати додаткові пояснення для розблокування податкових накладних
- документи або рішення про реєстрацію ПН
- рішення про нереєстрацію ПН.
Якщо отримали повідомлення про необхідність подати додаткові пояснення для розблокування податкових накладних. В даному випадку необхідно уважно прочитати повідомлення і подати те, що запитують, і, якщо зі змісту додаткових пояснень це випливає – повторно подати деякі документи, які подавалися в перший раз.
Після подачі додаткових пояснень для розблокування податкових накладних чекаємо на рішення про реєстрацію/ нереєстрацію ПН. Далі розглянемо, як діяти платнику ПДВ, якому в розблокуванні податкових накладних відмовлено, тобто платник отримав рішення про нереєстрацію ПН.
Розблокування податкових накладних через суд
Рішення про відмову в реєстрації ПН можна оскаржити в адміністративному порядку до ДПС України протягом 10 робочих днів, подавши скаргу на розблокування податкових накладних. В процедурі адміністративного оскарження зараз є можливість взяти участь при розгляді скарги в режимі відео конференції, але в цьому випадку розгляд скарги на розблокування податкових накладних триватиме довше.
Якщо адміністративне оскарження не дасть позитивного результату, платник ПДВ має право на судове оскарження і розблокування податкових накладних через суд. Якщо була процедура адміністративного оскарження, строк на звернення в суд складає 3 місяці. Якщо процедури адміністративного оскарження не було, звернутися в суд слід протягом 6 місяців з дати отримання відмови в реєстрації ПН.
Судовий збір складає 1 прожитковий мінімум для працездатних осіб за 1 незареєстровану ПН. В суд можемо подати лише ті документи, що були подані під час подачі пояснень та скарги для розблокування податкових накладних.
Ми допомагаємо клієнтам в справі розблокування податкових накладних
Ми готуємо пояснення для розблокування податкових накладних, а також додаткові пояснення в комісію регіонального рівня.
Готуємо скаргу на розблокування податкових накладних в ДПС України по процедурі адміністративного оскарження.
Представляємо інтереси клієнта під час розгляду скарги в режимі відео конференції.
Супроводжуємо судове оскарження блокування ПН на всіх етапах: від подання позовної заяви на розблокування податкових накладних через суд і до фінального рішення судової інстанції на користь клієнта.